Carlow Cathedral

Będąc w Carlow warto poświęcić chwilę czasu i zobaczyć Katedrę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (ang Cathedral of the Assumption) – jest to katedra rzymskokatolicka, główna świątynią diecezji Kildare i Leighlin znajdujących się w mieście Carlow.

Katedra zbudowana jest w stylu neogotyckim. Znana jest szczególnie ze swojej pięknej wysokiej wieży, co czyni ją jednym z najwyższych punktów w mieście. Wieża ma 46 metrów wysokości, a jej wygląd był inspirowany sukiennicami w Burges w Belgii.

Trudno jest zrobić zdjęcie tak aby uchwycić na nim całą katedrę, aby z frontu była dobrze widoczna cała wieża.

Katedra znajduje się na College Street, obok Collegu Świętego Patryka w Carlow, wielu studentów z uczelni zostało wyświęconych w katedrze. Została ukończona w 1833 roku, choć jej historia sięga roku 1780. W tym czasie istniała tylko niewielka kaplica na miejscu obecnej katedry, minęły dziesiątki lat, okazało się, że potrzebny jest większy obiekt. Po uzbieraniu funduszy, plany zostały wprowadzone w życie w czerwcu 1829 roku – katedra została zaprojektowana przez architekta Tomasza Cobdena. W 1833 roku budowa gotyckiej katedry za 9000 £ została zakończona.

Jej wnętrze zostało odnowione kilka razy w ciągu ostatnich lat – najnowsza modernizacja miała miejsce w 1997 roku, która okazała się kontrowersyjna w czasie, a nawet przyciągnęła uwagę Papieża Jana Pawła II.

Więcej zdjęć Katedry w Carlow kilknij tutaj oraz kliknij tutaj

[nggallery id=104]

Please follow and like us:
error

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *