Carlow Castle

Jednym z najcenniejszych zabytków w Carlow są ruiny średniowiecznego zamku warownego.

Zamek Carlow położony jest nad brzegiem rzeki Barrow.

Twierdza wzniesiona została w pierwszej połowie XIII wieku w miejscu drewnianego grodu obronnego. W kolejnych stuleciach zamek wielokrotnie przechodził z rąk do rąk. Kolejno władali nim królowie Angielscy, FitzGeraldowie oraz earlowie Norfolk i Thomond. Kiedy w XVII wieku warownia utraciła swoje znaczenie strategiczne została opuszczona i od tego czasu zaniedbana zaczęła popadać w coraz większą ruinę.

Dziś z tej niegdyś imponującej twierdzy pozostały jedynie dwie baszty obronne oraz fragmenty murów.

Słyszałam historię o tym że zamek chciano zamienić na szpital psychiatryczny i w celu przebudowy użyto zbyt dużej ilości ładunków wybuchowych w związku z czym większa część zamku po prostu zawaliła się.

Na mnie ruiny zamku zrobiły bardzo przyjemne i sympatyczne wrażenie. Na pewno dlatego że byłam tam w południe, w ciepły słoneczny dzień, zupełnie inaczej wyglądałyby przy innej pogodzie i o innej porze dnia. Na pewno jeszcze tam pojadę.

Więcej zdjęć Carlow Castle kliknij tutaj

[nggallery id=105]

LOKALIZACJA

Please follow and like us:

5 myśli na temat “Carlow Castle

    1. Michale nie wiem jak sobie wyobrażasz wejście na mur/ 😀
      To co zostało z zamku to jedynie fragmentu muru, a baszty wydaje mi się że są zamurowane. Można podejść bardzo blisko -z przodu zamku wejść po schodach, można obejść zamek dookoła, natomiast z tyłu jest zabezpieczony kolczastym płotem.

  1. Właśnie w linku udostępnionym na fb napisałam że ten zamek bardzo mi przypomina walijski Harlech, tyle że tamten jest w całości-nie do zdarcia 😉 Piękny jest, naprawdę robi wrażenie 😉

    1. Masz rację Hantorian, Ja będąc na miejscu i robiąc te zdjęcia byłam pod wrażeniem jego wyglądu i rozmiarów pomimo że zostały tylko fragmenty, Carlow Castle warto zobaczyć.

Dodaj komentarz