Carlow Arts Festival Éigse 6th – 15th June 2014

Carlow Arts Festival (równie często określany jako Éigse) jest to festiwal sztuki interdyscyplinarnej, który prezentuje szeroką gamę artystycznych  imprez kulturalnych w ciągu 10 dni każdego roku w czerwcu,  w całym hrabstwie Carlow.

W tym roku festiwal trwa od 6 do 15 czerwca.

Carlow Arts Festival Éigse ma na celu promocję kultury we wszystkich jej formach oraz wspieranie i promowanie rozwoju sztuki i rzemiosła, teatru, rozrywki, literatury, muzyki i tańca.

Festiwal oferuje szeroką gamę atrakcji kulturalnych  w Carlow  i jego okolicach, promuje dostęp i możliwość uczestniczenia w szerokim zakresie działań artystycznych, przez co promuje całe hrabstwo Carlow.

Carlow Arts Festival Éigse został założony w 1979 roku przez sześciu członków: Fr. Caoimhín O Neill, Pádraig Ó Snodaigh, Deirdre Brennan, Róiste Séamus, Mac Pairc, Seamus Murphy. Członkowie założyciele wybrali słowo Éigse jako nazwę festiwalu (co z irlandzkiego oznaczało “zbieranie poezji “), aby położyć silny nacisk na poezję w języku irlandzkim. Rozpoczęli bardzo skromnie od wystawy dwóch miejscowych malarzy, dwóch regionalnych wykładów historii i poezji.

Więcej zdjęć z Carlow Arts Festival kliknij tutaj

Skromne, lokalne wydarzenie w kwietniowy weekend 1979 roku dziś urosło do rangi czwartego co do wielkości festiwalu sztuki w Irlandii.

W 2014 roku Carlow Arts Festival obchodzi swoje 35 lat istnienia. Odbędą się dwa przełomowe wydarzenia:

1. Historia Festiwalu Irlandii odbywa się w tym roku w Huntington Castle, w Clonegal, Co Carlow – 7 i 8 czerwca.

2. Weekend 14 – 15 czerwca 2014 zgromadzi pisarzy, dziennikarzy, filmowców, poetów, reżyserów teatralnych, korespondentów wojennych, biografów, artystów i komentatorów politycznych – na weekend stymulowanie dialogu i dyskusji. Wydarzenie to odbedzie się w Borris House jest jednym z najbardziej wspaniałych domów w Irlandii, który znajduje się w malowniczej miejscowości Borris u podnóża Gór Blackstairs, nad brzegiem rzeki Barrow.

Noc Otwarcie Carlow Arts Festivalu, sponsorowanego przez Carlow Brewing Company, odbędzie się w piątek 06 czerwca.

W planach festiwalu jest też regeneracja Dublin Street, aby z zaniedbanej ulicy stała się arterią kulturową, na której będą galerie sztuki, zabytkowe sklepy i kawiarnie.

[nggallery id=96]

Please follow and like us:
error

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *