Carlow Arts Festival 2015

Festiwal Sztuki w Carlow odbędzie się w tym roku po raz już trzydziesty szósty, w dniach od 29 maja do 7 czerwca. Będzie to dziesięć dni nowatorskich wystaw, premierowych spektakli teatralnych, pokazów komedii i muzyki na żywo.

Więcej na temat tego czym dokładnie jest Carlow Arts Festival oraz na temat historii jego powstania pisałam w ubiegłym roku we wpisie: Carlow Arts Festival Éigse 6th – 15th June 2014.

Wizualna sztuka na dużą skalę, uliczny karnawał, wspieranie i promowanie sztuki, rzemiosła, teatru, rozrywki, literatury, muzyki i tańca to podstawowe założenia Carlow Arts Festival.

W bogatym programie Festiwalu przygotowanym na 2015 rok znajdą się m.in.:

29 maja – AIB Éigse Open Submission

AIB Éigse Open Submission jest to coroczna wystawa, która zajmuje centralne miejsce w programie sztuk wizualnych festiwalu. Wystawa ta jest jednym z prekursorów powstania VISUAL Centrum Sztuki Współczesnej, ponieważ mogli na niej zaistnieć nieznani wcześniej artyści, prezentując swoje prace obok tych, już uznanych artystów, sławnych nie tylko w Irlandii ale na całym świecie. Główna nagroda w wysokości 5000 € zostanie przyznana wśród przedstawionych prac uznanych za „najwybitniejsze dzieła w każdym medium”.

30 maja – 5 czerwca – Pierwszy w historii Irlandii Pływający Festiwal

W tym roku Festiwal Sztuki Carlow przygotował coś zupełnie nowego! 31 maja cztery barki wyruszą z Carlow w podróż do Borris. Przez 5 dni na barkach, w dół rzeki Barrow popłyną: pisarze, muzycy, fotografowie, artyści estrady, komicy, a nawet – mistrzowie kuchni! Barki będą się zatrzymywały w Carlow, Leighlinbridge, Bagenalstown, Goresbridge, Tinnahinch, Borris i wszędzie tam odbędzie się mini festiwal nad rzeką. Zespół takiej barki obiecuje uczestnikom nie tylko strawę dla ducha, ale i dla ciała

30 maja – 1 czerwca – Karnawał uliczny w centrum miasta Carlow

Po zeszłorocznym wielkim sukcesie Karnawału na ulicy Dublin Street, Carlow Arts Festival ponownie przygotował tą cześć festiwalu. Wśród atrakcji będzie: muzyka na żywo, teatr uliczny i występy oraz wizualna sztuka uliczna. 1 czerwca odbędzie się Stilletto Sprint – czyli bieg mężczyzn na szpilkach. Podczas weekendu warto odwiedzić Electric Piknik Trailer Park, w którym będzie można zobaczyć popisy cyrkowe, występy komików, zjeść coś smacznego i zaliczyć wiele innych atrakcji. Oby tylko dopisała pogoda!

1 czerwca – koncert Narodowej Orkiestry Symfonicznej RTE

W Katedrze Wniebowzięcia NMP (Carlow Cathedral) odbędzie się koncert: Symfonia Mahlera 2 “Zmartwychwstanie”, w wykonaniu Narodowej Orkiestry Symfonicznej RTE z towarzyszeniem Carlow Chóru, Miriam Murphy (sopran), Imelda Drumm (mezzosopran). Symfonie Mahlera grane są w salach koncertowych na całym świecie, w Irlandii rzadko pojawiają się poza Dublinem ze względu na skalę i ambicję przedsięwzięcia.

Galerie sztuki na Dublin Street

Od 29 maja do 7 czerwca – podczas trwania Carlow Arts Festival, w centrum miasta Carlow, na ulicy Dublin Street, pojawi się 14 galerii sztuki. W tym roku swój udział w tym przedsięwzięciu zapowiedziały też sąsiednie hrabstwa: Wicklow, Laois, Wexford, Kildare i Kilkenny.

Wystawa malarstwa

Od 29 maja aż do 6 czerwca, w godz. 10:30 – 18:00, będzie można podziwiać akwarele, akryle i pastele na wystawie malarstwa Trudi Doyle w  Seven Oaks Hotel.

 

30 maja o 19:30 w Centrum Sztuki VISUAL – koncert Carlow College of Music

Będzie to galowy koncert – Solo do Orchestra, na 25-lecie istnienia Carlow College of Music, na którym znajdzie się wielu gości specjalnych, w tym słynny Micheal O Súilleabbháin.

31 maja – FLORIDA Theatre Group w Centrum Sztuki VISUAL

Florida Theatre Group, to znany w świecie teatr alternatywny, założony w 1973 roku  przez Jona Spelmana, teatr który „uczy, bawi i wychowuje”. Ośmiu  utalentowanych aktorów zaprezentuje w Carlow  serię 14-stu krótkich spektakli o różnej tematyce, dramatycznych, komediowych, każdy znajdzie coś dla siebie.

 

Cora Murphy – warsztaty  

30 – 31 maja, w mieście Carlow – Malarka i artystka wizualna, Cora Murphy poprowadzi warsztaty współczesnej sztuki irlandzkiej – abstrakcyjnych pejzaży.

30 – 31 maja – Carlow Regaty w Carlow Rowing Club w mieście Carlow

Klub wioślarski Carlow Rowing Club powstał w 1859 roku i jest jednym z najstarszych klubów sportowych w Irlandii. Pierwsze regaty w Carlow odbyły się też w 1859 roku. Od tamtej pory Klub jest odpowiedzialny za jedną z najważniejszych corocznych uroczystości sportowych hrabstwa Carlow czyli właśnie Regaty, które odbywają się co roku w ciągu czerwcowego Bank Holiday i biorą w nich udział załogi pochodzące z całej Irlandii.

4 -7 czerwca – Carlow Little Theatre w VISUAL Centrum Sztuki Współczesnej

Carlow Little Theatre,  jedna z najstarszych amatorskich grup teatralnych w kraju, zaprezentuje „Dancing at Lughnasa” („Taniec ulotnych marzeń”) w reżyserii Paddy Behan.

 

05 – 07 czerwca – “Festiwal Pisarstwa i Pomysłów”

W Borris House, w miejscowości Borris, odbędzie się “Festiwal Pisarstwa i Pomysłów” -org. Festival of Writing & Ideas, to międzynarodowej klasy festiwal, który gromadzi historyków, pisarzy, dziennikarzy, filmowców, poetów, reżyserów teatralnych, korespondentów wojennych, biografów, artystów i publicystów. Będą spotkania, odczyty, wieczory literackie.

W tym roku zaproszeni zostali: Ian McEwan, David Gilmour, Antony Beevor, Ann Enright, Barry, Rob Kevin Doyle, Polly Samson, Roy Foster, Lisa Hanningan, Dylan, Michael Cunningham Haskins, Andrew O’Hagan, Michael Harding, AC Grayling, Colin Barrett Mary Costello, Tommy Tiernan, Belinda McKeon, Joanne O’Riordan i inni.

W/w imprezy oraz wiele, wiele innych odbędą się podczas trzydziestego szóstego Carlow Arts Festival, z pełnym programem można się zapoznać na oficjalnej stronie festiwalu kliknij tutaj.

Jak co roku, celem festiwalu jest wspieranie kultury we wszystkich jej formach oraz promocja rozmaitych dziedzin sztuki: teatru, literatury, muzyki, malarstwa,czy tańca a także wspieranie edukacji w tych dziedzinach. Program festiwalu jest bardzo bogaty, każdy znajdzie coś dla siebie, na pewno warto w tym właśnie czasie odwiedzić hrabstwo Carlow.

A więc – DO ZOBACZENIA! 🙂

Please follow and like us:
error