Brownshill Dolmen

Jedną z najbardziej charakterystycznych atrakcji hrabstwa Carlow jest sięgający czasów prehistorycznych Brownshill Dolmen. Znajduje się on 3 km na wschód od miasta Carlow,  tuż przy drodze wojewódzkiej R726,  z uwagi na swoje imponujące rozmiary, jest dobrze widoczny z drogi.

Typowy Dolmen składa się z głazów wkopanych pionowo w ziemię i ułożonego na nich wielkiego płaskiego bloku skalnego.

Brownshill Dolmen jest olbrzymi, jego zwieńczenie waży ok. 100 ton i jest uznane za najcięższe w Europie. Brownshill Dolmen znajduje się na liście National Monument.

Czym jest Brownshill Dolmen i kto go zbudował? Różne były na ten temat hipotezy, zwyciężyła ta, że jest to megalityczny  grób z czasów 3300 – 2900 pne., ustalono tak na podstawie badania licznych Dolmenów w których często znajdowano ludzkie szczątki.  Brownshill Dolmen posiada bardzo duże granitowe zwieńczenie o wymiarach 4,7 m x 6,1 m x 2 metry. Zwieńczenie to opiera się na dwóch kamiennych portalach. Dolmen jest zlokalizowany na wzgórzu, na którym kiedyś znajdował się dom i nieruchomości rodziny Browne (stąd jego nazwa).

Dolmen, nazywany również Cromlech  jest  więc rodzajem pogańskiego sakralnego pomnika.  Zapewne zwykli ludzie nie byli chowani w Dolmenach, grzebano w nich bardziej znaczące w społeczeństwie osoby –  królów, wodzów i ich rodziny, podobnie jak w piramidach w Egipcie.

Ja przed swoim przyjazdem do Irlandii, do Carlow, nigdy wcześniej nie słyszałam w ogóle o Dolmenach, po raz pierwszy miałam okazję zobaczyć  właśnie Brownshill Dolmen i przyznam – jego rozmiary zrobiły na mnie wrażenie, zastanawiam się w jaki sposób, w czasach neolitu,  umieszczono tak ogromny głaz na zwieńczeniu tego Dolmenu?

Różne są hipotezy naukowców na ten temat, podobnie jak i co do pierwotnego przeznaczenia Dolmenów – także są różne zdania, jedni uważają, że były to “miejsca mocy”, lub też miejsca  medytacyjne, inni dowodzą, że to grobowce. Jedni odczuwają jakąś nieznana energię występującą w środku Dolmenów, inni są przekonani, że to tylko autosugestia i zabobony.

Jaka jest prawda?  – nie wiemy. Zapewne były to miejsca szczególne dla ówczesnych ludzi, a i nas przyciągają swą tajemniczością i magicznością. Badacze wciąż wysnuwają nowe teorie, może kiedyś rozwiążą i tę zagadkę ?

[nggallery id=86]

Please follow and like us:
error

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *