Borris

O tym uroczym miasteczku w hrabstwie Carlow wspomniałam już przy okazji Festiwalu Sztuki Rzeki Barrow, który tu właśnie odbywa się co roku w maju.

Borris to wielka atrakcja turystyczna hrabstwa, miasteczko ma bardzo atrakcyjne położenie – w dolinie rzeki Barrow, u podnóża góry Mount Leinster i gór Blackstairs, stąd też nazywane jest Toskanią Irlandii oraz bramą do góry Mount Leinster i Gór Blackstairs, gdzie można podziwiać najbardziej spektakularne widoki w hrabstwie Carlow.

Borris – irl.: Bhuiríos, dawniej Buirgheas Ó nDróna, leży przy regionalnej drodze R702.

Większość budynków w miasteczku stoi na północnym zboczu stromo wznoszącej się głównej ulicy, wiele z nich to stare, granitowe domy w wiktoriańskim stylu.

Najbardziej znaną i okazałą atrakcją miasteczka jest Borris House – dom rodziny bezpośrednich potomków dynastii MacMurrough Kavanaghw (Celtyckich Królów Leinster). Borris House zbudowany w stylu Tudorów jest jednym z najpiękniejszych zabytkowych irlandzkich domów w kraju, także ze względu na swoje niesamowite usytuowanie – w tle góry Mount Leinster, Gór Blackstairs i rzeki  Barrow,  przepływającej  obok pięknego lasu i ogrodów.  Borris House jest nazywany klejnotem w koronie hrabstwa Carlow.

Jest to wyjątkowe miejsce dla różnych imprez, w tym wesel, koncertów, uroczystości, wystaw, wydarzeń historycznych i kulturalnych. Każdego roku w czerwcu odbywa się tu “Festiwal Pisarstwa i Pomysłów” -org. Festival of Writing & Ideas, międzynarodowej klasy festiwal, który gromadzi historyków, pisarzy, dziennikarzy, filmowców, poetów, reżyserów teatralnych, korespondentów wojennych, biografów, artystów i publicystów.

Borris House jest otwarty dla grup zwiedzających po wcześniejszym uzgodnieniu, od maja do końca sierpnia. Ja byłam tam wcześniej, wnętrz Borris House nie zwiedziłam, wg opinii tych co je zwiedzili i dostępnych fotografii – są imponujące!. Na moich zdjęciach poniżej brama wjazdowa.

Za bramą, która sfotografowałam jest ten okazały budynek – poniższe zdjęcie Borris House pochodzi ze strony carlowtourism.com

Atrakcją Borris jest też położony w dolnej części miasteczka, 16-łukowy, wapienny wiadukt zbudowany w 1860 roku według projektu Wilhelma le Fanu. Borris Wiadukt był elementem  nie istniejącej już linii  kolejowej między Muine Bheag i Wexford. Dworzec kolejowy Borris otwarty w  1858 roku został zamknięty dla ruchu w 1963 roku i od tej pory wiadukt był nieużywany, opuszczony, niszczał i  zarastał bluszczem, obecnie jest odnowiony i  dostępny dla turystów.

W miasteczku Borris jest też jeden z najstarszych i najbardziej znanych w całej Irlandii pubów – M. O`Shea. Wpis na blogu o M. O`Shea kliknij tutaj

Bary i puby znajdujące się w Borris zyskały uznanie wśród Irlandczyków w całym kraju, nie tylko ze względu na tradycyjnie już odbywające się tu wieczory muzyczne, ale i specyficzną  atmosferę dawnej Irlandii.

Jest tu także jedno z najstarszych pól golfowych w Irlandii, założony w 1907 roku, Borris Golf Club.

W Borris jest też zabytkowy  Kościół Najświętszego Serca, zbudowany w 1820 roku z granitową elewacją i zdobieniami z wapienia.

Przy wjeździe na główną ulicę w Borris znajduję się bardzo urokliwy mały domek, o nazwie Ivy Cottage – jest on często fotografowany przez przejezdnych.

Borris to naprawdę cudowne miejsce, kto chce poznać hrabstwo Carlow powinien tu przyjechać, to jedno z najpiękniejszych miasteczek tego regionu.

[nggallery id=114]

Please follow and like us:
error

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *