Ballymoon Castle

Ballymoon Castle

Spośród setek zrujnowanych zamków w całej Irlandii, Zamek Ballymoon jest jednym z bardziej niezwykłych i tajemniczych. Położony jest w dolinie rzeki Barrow, około 3 km na wschód od miasta Bagenalstown w hrabstwie Carlow.

Podobnie jak wiele innych irlandzkich zamków, Ballymoon nie ma spisanej historii, ale ze względów architektonicznych uważa się że został zbudowany w XIII wieku przez Anglo – Normanów i zaprojektowany jako twierdza obronna. Za prawdopodobnych właścicieli zamku uważane były rodzinyBigod lub Carew, które zakupiły ziemię w tamtych czasach w tej okolicy.

Zamek Ballymoon nigdy nie został ukończony, jego budowa została przerwana. Przyczyna nie jest znana, ale biorąc pod uwagę, że budowa została rozpoczęta podczas chaotycznego okresu w historii Irlandii to wszystko wskazuje na to, że sprawy nie zakończyły się dobrze dla budowniczych.

Ballymoon Castle jest cennym zabytkiem narodowym, dostępnym dla zwiedzających. Do zamku można się dostać przez mały drewniany most na rowie, który przecina strumień. Samo zwiedzanie – wejście do środka i obejście zamku dookoła zajmuje około pół godziny.

Zamek jest w gruzach, składa się z kwadratowego dziedzińca około 80 stóp, otoczonego z każdej strony, wysokimi na 20 stóp granitowymi murami, które mają około 8 stóp szerokości u podstawy. Wnętrze zamku jest otwarte, w murach widać gdzie miały zostać umieszczone drzwi i kominki. Duży podwójny kominek od strony północnej był częścią wielkiej sali. Nie ma żadnych śladów wewnętrznej struktury zamku oprócz fundamentów, a to właśnie doprowadziło do spekulacji, że zamek nigdy nie został ukończony. Ściana od strony zachodniej ma łukowatą bramę. Rowki które można zobaczyć nad bramą, sugerują że tam być może był barbakan. W zamkowych murach można zobaczyć wiele tajemniczych szczelin o przedziwnych kształtach, np. pistoletu i strzałek.

Wszystko to czyni zamek tajemniczym i bardzo interesującym nie tylko dla naukowców ale i dla turystów, którzy mogą z bliska podziwiać jego mury. Sama nazwa Ballymoon jest piękna i tajemnicza.

Drogowskaz

Zamek widziany z oddali

Widok na Zamek z drogi

Mały drewniany most na rowie, którym przechodzimy na pole gdzie znajduje się Zamek

Front Zamku Ballymoon

Główna Brama Zamku

Główna Brama Zamku

Wnętrze Zamku

Wnętrze Zamku

Zamkowe mury

Widok na Główną Bramę z wnętrza Zamku

Tablica informacyjna z planem Zamku i krótkim opisem

Mury Zamku

Wnętrze Zamku

Widok z wnętrza Zamku na okolicę

Mury Zamku

Widok przez jedną ze szczelin Zamku

Mury Zamku

Mury Zamkowe

Główna Brama Zamku

Widok na Zamek z oddali

Ballymoon to zamek, z którego dziś pozostał kwadratowy dziedziniec chroniony przez imponujące mury. Doskonale widać to na poniższym filmiku z YouTube.

Lokalizacja Zamku jest dość odosobnionym miejscem i przez to można poczuć się w jego murach trochę dziwnie i strasznie, zwłaszcza, gdy wiatr wieje wokół dziedzińca, a nad głowami słychać krakanie ptaków. Ja i moi znajomi byliśmy jedynymi, odwiedzającymi w tym czasie, ale było to cenne doświadczenie, zwłaszcza, że ​​jest to niezwykle rzadki przykład architektury tamtego okresu.

Zamek Ballymoon niewątpliwie jest jednym z najbardziej imponujących ruin zamkowych napotkanych przeze mnie do tej pory.

JAK DOJECHAĆ?

Please follow and like us:

25 myśli na temat “Ballymoon Castle

  1. Jak na razie wszystkie historie zamków i zabytków które zwiedziłam w Carlow są na blogu 🙂 Jedyne takie w języku polskim, więc na pewno byłoby fajnie „kiedyś jakoś” to wykorzystać. Ostatnio skontaktowała się ze mną Pani z Irish TV z propozycją opowiedzenia o mnie i o mojej promocji hrabstwa Carlow w programie Carlow County Matters 🙂 ale Ja się wstydzę wystąpić w telewizji 🙂

  1. Chciałabym bloga prowadzić w dwóch językach: polskim i angielskim, wiele osób właśnie pisze do mnie, że szkoda że nie ma tłumaczenia na angielski. Jak na razie nie wiem jak to technicznie można by rozwiązać, mam blog na platformie blog.pl i tu nie ma chyba takiej opcji zmieniania języka.

  1. Zgadzam się, szkoda że nie trafiłam na słoneczną pogodę, wówczas mury wyglądały by zupełnie inaczej. Gdy jechaliśmy do zamku pogoda była słoneczna, ale będąc już na miejscu całkowicie się zachmurzyło, co odbiło się niestety na zdjęciach.

  1. Nie jest to miejsce oblegane przez turystów, więc jest duże prawdopodobieństwo bycia jedynymi zwiedzającymi w danym czasie i rzeczywiście można poczuć aurę tajemniczości 🙂

 1. Suuuuper! Jak ja lubię takie wspaniałe zabytki. Trochę tajemnicze, może trochę straszne, a na pewno imponujące. Zamki, pałace i ruiny, to coś co lubię odwiedzać najbardziej 🙂

 2. Ruiny zamku i zachmurzone niebo dają bardzo klimatyczną atmosferę! Na pewno poszerzyłabyś swoją publikę wprowadzając język angielski na blogu! Trzymam kciuki!

  1. W Irlandii można spotkać wiele opuszczonych placów budowy, więc Zamek Ballymoon (jego nie dokończona budowa) jest taką wiadomością z przeszłości że to co przeżywamy nie jest niczym nowym 🙂

 3. Gdy oglądałam ten filmik od razu przypomniały mi się nasze polskie (chyba) najsławniejsze ruiny zamku, czyli Krzyżtopór. Chociaż domyślam się, że w Irlandii to dużo powszechniejszy widok niż u nas 🙂

  1. Wstyd się przyznać ale nie słyszałam nigdy o Zamku Krzyżtopór. A w całym hrabstwie Carlow było podobno ponad 150 zamków, po większości z nich nie pozostał dziś żaden ślad lub tylko ruiny i fragmenty.

 4. Będąc w ruinach zamku zawsze wypatruję czy gdzieś nie kręcą się zabłąkane dusze ich mieszkańców. Szkoda, że z tego tak mało zostało, wygląda imponująco.

  1. Chciałabym odwiedzić wszystkie zamki w moim hrabstwie Carlow, a było ich kiedyś ponoć około 150 w całym hrabstwie. Po większości z nich nie pozostał dziś żaden ślad, po innych tylko ruiny i fragmenty, jak właśnie z Ballymoon.

Dodaj komentarz