Ballymoon Castle

Ballymoon Castle

Spośród setek zrujnowanych zamków w całej Irlandii, Zamek Ballymoon jest jednym z bardziej niezwykłych i tajemniczych. Położony jest w dolinie rzeki Barrow, około 3 km na wschód od miasta Bagenalstown w hrabstwie Carlow.

Podobnie jak wiele innych irlandzkich zamków, Ballymoon nie ma spisanej historii, ale ze względów architektonicznych uważa się że został zbudowany w XIII wieku przez Anglo – Normanów i zaprojektowany jako twierdza obronna. Za prawdopodobnych właścicieli zamku uważane były rodzinyBigod lub Carew, które zakupiły ziemię w tamtych czasach w tej okolicy.

Zamek Ballymoon nigdy nie został ukończony, jego budowa została przerwana. Przyczyna nie jest znana, ale biorąc pod uwagę, że budowa została rozpoczęta podczas chaotycznego okresu w historii Irlandii to wszystko wskazuje na to, że sprawy nie zakończyły się dobrze dla budowniczych.

Ballymoon Castle jest cennym zabytkiem narodowym, dostępnym dla zwiedzających. Do zamku można się dostać przez mały drewniany most na rowie, który przecina strumień. Samo zwiedzanie – wejście do środka i obejście zamku dookoła zajmuje około pół godziny.

Zamek jest w gruzach, składa się z kwadratowego dziedzińca około 80 stóp, otoczonego z każdej strony, wysokimi na 20 stóp granitowymi murami, które mają około 8 stóp szerokości u podstawy. Wnętrze zamku jest otwarte, w murach widać gdzie miały zostać umieszczone drzwi i kominki. Duży podwójny kominek od strony północnej był częścią wielkiej sali. Nie ma żadnych śladów wewnętrznej struktury zamku oprócz fundamentów, a to właśnie doprowadziło do spekulacji, że zamek nigdy nie został ukończony. Ściana od strony zachodniej ma łukowatą bramę. Rowki które można zobaczyć nad bramą, sugerują że tam być może był barbakan. W zamkowych murach można zobaczyć wiele tajemniczych szczelin o przedziwnych kształtach, np. pistoletu i strzałek.

Wszystko to czyni zamek tajemniczym i bardzo interesującym nie tylko dla naukowców ale i dla turystów, którzy mogą z bliska podziwiać jego mury. Sama nazwa Ballymoon jest piękna i tajemnicza.

Drogowskaz

Zamek widziany z oddali

Widok na Zamek z drogi

Mały drewniany most na rowie, którym przechodzimy na pole gdzie znajduje się Zamek

Front Zamku Ballymoon

Główna Brama Zamku

Główna Brama Zamku

Wnętrze Zamku

Wnętrze Zamku

Zamkowe mury

Widok na Główną Bramę z wnętrza Zamku

Tablica informacyjna z planem Zamku i krótkim opisem

Mury Zamku

Wnętrze Zamku

Widok z wnętrza Zamku na okolicę

Mury Zamku

Widok przez jedną ze szczelin Zamku

Mury Zamku

Mury Zamkowe

Główna Brama Zamku

Widok na Zamek z oddali

Ballymoon to zamek, z którego dziś pozostał kwadratowy dziedziniec chroniony przez imponujące mury. Doskonale widać to na poniższym filmiku z YouTube.

Lokalizacja Zamku jest dość odosobnionym miejscem i przez to można poczuć się w jego murach trochę dziwnie i strasznie, zwłaszcza, gdy wiatr wieje wokół dziedzińca, a nad głowami słychać krakanie ptaków. Ja i moi znajomi byliśmy jedynymi, odwiedzającymi w tym czasie, ale było to cenne doświadczenie, zwłaszcza, że ​​jest to niezwykle rzadki przykład architektury tamtego okresu.

Zamek Ballymoon niewątpliwie jest jednym z najbardziej imponujących ruin zamkowych napotkanych przeze mnie do tej pory.

JAK DOJECHAĆ?

Please follow and like us:
error

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *