Ballykealey Manor

 

Ballon (irl. Ballán) – maleńka  miejscowość,  zamieszkana przez ok. 700 osób,  w hrabstwie Carlow w prowincji Leinster. To tu znajduje się Ballykealey Manor, zabytkowy budynek, dworek w stylu gotyckim, zaprojektowany  przez  Thomasa A. Cobdena,  słynnego irlandzkiego architekta, późniejszego twórcę  Carlow Cathedral.

Dworek był siedzibą rodziny Lecky przez trzy stulecia, zbudowany został w 1830 roku jako prezent ślubny.

Budynek do dziś zachował swój architektoniczny styl, nigdy nie był przebudowywany, fasada budynku pozostała dokładnie taka jak  w 1830 roku. Stylizowane gotyckie łuki i kominy tworzą jego niepowtarzalny charakter.

Obecnie w budynku mieści się czterogwiazdkowy, luksusowy hotel, polecany przez G. Campbell i McKenna, autorów corocznej edycji przewodnika o wartych uwagi  irlandzkich restauracjach i hotelach, jako idealne miejsce na ślub w Irlandii.

Zabytkowy budynek, piękne tereny które go otaczają, przestronne pokoje hotelowe, apartamenty dla nowożeńców to na pewno  powody  dużej popularności tego miejsca wśród młodych par planujących ślub,  dlatego też rezerwacji hotelu na taką uroczystość trzeba dokonać z dużym wyprzedzeniem.

Hotel jest popularny nie tylko wśród nowożeńców, to  dobre miejsce  na relaksujący weekend, czy firmowe eventy.

W pobliżu znajdują się wspaniałe ogrody, idealne do spacerów i pikników,  są popularne kluby i pola  golfowe. Atrakcje w okolicy to m.in. Carton House Golf Club, czy Ogród Larchill Garden, a także ogrody Altamont Garden – ogrodniczy klejnot Irlandii znajdują się zaledwie kilka mil od Ballykealey Manor.

Ballon od miasta Carlow dzieli zaledwie  16 km,  Góra Leinster jest 15 minut jazdy od hotelu, a Kilkenny to 35 minut jazdy samochodem, do  Dublina  można dojechać w 1 godzinę.

Widziałam wiele zamków, zabytkowych dworków w hrabstwie Carlow, wszystkie staram się uwiecznić na swoim blogu, mimo niesprzyjającej pogody i nie najlepszego sprzętu. Ballykealey Manor, widziany w pochmurny, wiosenny dzień, na jaki, niestety trafiłam będąc  w Ballon, skojarzył mi się z  tajemniczą, bajkową scenerią  z krainy Narnii i m.in. dlatego trafił do mojego pamiętnika 🙂

Zapraszam na oficjalną stronę Ballykealey Manor

[nggallery id=111]

Follow my blog with Bloglovin

Please follow and like us:
error