Assembly Rooms & George Bernard Shaw

Assembly Rooms to kolejne miejsce w Carlow związane z wybitnym irlandzkim dramaturgiem.

George Bernard Shaw, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1925 i zdobywca Oskara w roku 1938 za “najlepszy scenariusz adaptowany” do filmu Pygmalion, urodził się w 1856 roku w Dublinie, od 1876 roku mieszkał w Londynie, wiele podróżował po świecie, w Carlow spędził tylko jeden dzień. Przyjechał tu w 1918 roku żeby obejrzeć swój majątek który w 1899 roku odziedziczył po swoim wuju Walterze Gurly, były to między innymi budynki Assembly Rooms na Dublin Street, które rodzina Gurly posiadała od 1805 roku.

W dosłownym tłumaczeniu na język polski Assembly Rooms to “pokoje montażowe”.

Według przekazów historycznych Assembly Rooms zbudowano w 1794 roku i przez wiele lat zamożni mieszkańcy okolicy bawili się na organizowanych tu balach, kolacjach, podziwiali występy muzyczne, organizowane głównie przez Committee of Carlow Assemblie. Budynek był wynajmowany prywatnym osobom, najemcy wielokrotnie się zmieniali, i tak np. w 1912 roku  było tu kino, kręcono filmy z lokalnych imprez, a mieszkańcy chętnie przychodzili oglądać się na ekranie.

George Bernard Shaw w 1918 roku przekazał Assembly Rooms miastu Carlow. W 1923 roku została w nim otwarta szkoła techniczna, która  cieszyła się dużym powodzeniem, później  była tu biblioteka powiatu. Z czasem budynek popadł jednak częściowo w ruinę. W 1935 roku odnowiono i wyremontowano pomieszczenia w dawnej szkole na Dublin Street i 26 stycznia 1936 roku  została znów otwarta  przez Ministra Edukacji Toma Derriga.
Kolejny remont budynek przeszedł na przełomie 2004 i 2005 roku.

Piękną fasadę budynku możemy podziwiać dzisiaj praktycznie w takiej samej postaci w jakiej widział ją Georg Bernard Shaw, bo uszanowano jego życzenie jakie wyraził po wizycie w Carlow – pragnął by fasadę zachowano bo, jak sam napisał w 1918 roku  -“należy ona  do najlepszego okresu irlandzkiej architektury …”

Please follow and like us:
error

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *