Altamont Garden „Snowdrop week”

Altamont Garden to ogród uznawany za jeden z najpiękniejszych i najbardziej romantycznych  ogrodów  w Irlandii.

Altamont mieści się  w pierwszej dziesiątce irlandzkich ogrodów i jest często określany jako „klejnot w koronie ogrodniczej Irlandii”. Ogród jest  położony  22 km na południowy wschód od stolicy hrabstwa Carlow, na Bunclody road, w miejscowości Tullow.

Od dawna marzyłam żeby zwiedzić to miejsce,  planowałam to zrobić  kiedy już wiosna na dobre zagości w okolicy, ale nadarzyła się okazja już na początku lutego, bo właśnie w tym czasie w Altamont trwa „Snowdroop week” czyli „Tydzień przebiśniegów” podczas którego można podziwiać  całą  kolekcję rozmaitych odmian tych roślin (podobno w Irlandii  występują gatunki których nie można zobaczyć gdzie indziej, a odmian przebiśniegów rośnie tu – około 40!)

Wstęp do ogrodu jest nieodpłatny, chyba że chcemy zwiedzać z przewodnikiem  po wcześniejszej rezerwacji wycieczki / € 2./

Altamont Gardens rozpościera się  na 40 ha, samo  wejście  do ogrodów wygląda może trochę niepozornie, jakby nieco zaniedbane, ale zaraz po przejściu nieco w głąb – to wrażenie  zamienia się w zachwyt.
Blisko wejścia  stoi dworek,  bardzo malowniczy, niestety, jak widać na fotografiach – jest to aktualnie  malownicza ruina, mam nadzieję, że zostanie kiedyś wyremontowany i powstanie w nim np. jakiś hotel.

Brama wjazdowa do Altamont Gardens.

Mapa Altamont House & Gardens.

Poniżej cześć Altamont Gardens zwana Walled Garden & Plant Sales czyli „Otoczony murem ogród” oraz sprzedaż roślin.

Następnie główny ogród i miejsce gdzie możemy wybrać spacer nad jeziorem lub spacer nad rzeką.

Poniżej front Altamont House.

Poniżej Altamont House od strony ogrodów.

Przed domem przechadzała się para przepięknych pawi.

Długoletnim właścicielem i opiekunem ogrodu i przyległych terenów był Corona North, którego pasją były dalekie  podróże w poszukiwaniu, niespotykanych w Irlandii,  roślin do ogrodu.

Na terenie ogrodu można podziwiać rozmaite gatunki roślin, czasem bardzo egzotycznych. Początki ogrodu sięgają XVIII wieku, jego założyciele sprowadzali tu przez lata rośliny pochodzące z najodleglejszych stron świata. Rośnie tu wiele gatunków drzew, np. cedry, cypryśniki, dąb czerwony, są  rododendrony i rozmaite  egzotyczne krzewy.

Teraz można tu podziwiać wspaniałą kolekcję przebiśniegów, zaraz rozkwitną żonkile, rododendrony, azalie, hiacynty, potem  będzie można podziwiać  tysiące róż i upajać się ich zapachem kiedy  rozkwitną  w lecie, a jesienią i zimą?, oczywiście – kontrastujące jesienne kolory i piękne sylwetki potężnych drzew to też przepiękny widok. W płynącej przez ogród rzece można podobno zobaczyć pstrągi i łososie,  można tez spotkać wydry.  Altamont Garden jest na pewno piękny przez cały rok!

Ogród jest położony nad brzegiem rzeki Slaney w pobliżu Tullow, w ogrodzie jest naturalny Wonderland – wodospad. Z Altamont Garden, są także spektakularne widoki na Góry Blackstairs, Wicklow Mountains i górę Leinster.

Niektóre z drzew w Altamont Garden rosną tu już od 1750 roku !. Natomiast część ogrodów zwana „Epoką lodowcową” jest wypełniona starożytnymi naturalnymi granitowymi głazami.

Tzw. „dzika część” Altamont Garden i spacer nad rzeką Slaney. Dość strome zejście „Jarem Epoki Lodowcowej” prowadzi do  malowniczej ścieżki biegnącej nad rzeką, a następnie po 100 granitowych schodach wspinamy się w górę.

Następnie delikatna wspinaczka i naszym oczom ukazuje się „The Temple” -czyli Świątynia, wzniesiona w 1990 roku.

Altamont Garden jest wg mnie największą atrakcją turystyczną hrabstwa Carlow, najpiękniejszym  miejscem jakie do tej pory udało mi się w Co Carlow zobaczyć, z przyjemnością odwiedzę ogród jeszcze nie raz. Każdemu polecam zwiedzenie tego ogrodu, bez względu na porę roku, czy warunki pogodowe Altamont Garden zachwyca 🙂

Poniżej kilka przykładów na to dlaczego Altamont Garden uznawany jest za jeden z najpiękniejszych i najbardziej romantycznych  ogrodów  w Irlandii.

p.s. Na miejscu można kupić sadzonki kwiatów, krzewów i drzew, no i proszę pamiętać o zabraniu wygodnych butów 🙂

Zapraszam na oficjalną stronę Altamont Garden.

no images were found

Please follow and like us:

Post Author: admin

3 thoughts on “Altamont Garden „Snowdrop week”

  ~Jul

  (2016-02-04 - 11:40)

  Jakie piękne miejsce! Uwielbiam takie klimaty.

  Zakochałam się w tym ogrodzie!!! Jest magiczny, mistyczny, oczarował mnie. A wiem, co mowie, jestem architektem krajobrazu więc historie sztuki ogrodowej poznałam i podziwiam. Polecam Ci książkę do przeczytania, jest to pamiętnik ogrodnika, tylko nazwy nie pamiętam. Ale podrzucę Ci wieczorem:)

  ~Smiley Project

  (2016-02-04 - 12:33)

  Rzeczywiście wygląda przepięknie!! 😀

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *