25 mało znanych faktów o Irlandii

 

Zapraszam na nowy cykl postów, w których będę przedstawiać ciekawostki, mało znane fakty z różnych dziedzin, dotyczące Irlandii. Irlandia jest krajem w miarę znanym więc postaram się aby były to interesujące informacje a nie tylko dane encyklopedyczne.

Dziś pierwszy post, wprowadzający:

 

25 mało znanych faktów o Irlandii

 

1. Irlandia jest jedynym krajem na świecie, który ma instrument muzyczny – harfę – jako symbol narodowy. Ta harfa, która stała się wzorem dla symbolu państwowego istnieje do dziś, obecnie jest przechowywana w Trinity College w Dublinie. Jej historia sięga co najmniej 1300 roku.

2. Irlandia jest trzecią co do wielkości wyspą w Europie i dwudziestą co do wielkości na świecie. Powierzchnia Irlandii wynosi 32.595 mil kwadratowych (84.421 km²). W najszerszym miejscu wyspa ma około 174 mil (280 km), w najdłuższym (północ-południe) – 302 mil (486 km). Irlandia ma ponad 3000 mil wybrzeża.

3. Językami urzędowymi są irlandzki i angielski, ale większość mieszkańców używa języka angielskiego. Irlandzki jest przedmiotem obowiązkowym we wszystkich szkołach, które otrzymują finansowanie z budżetu państwa. Polacy są największą mniejszością w Irlandii, więc drugim najczęściej używanym językiem w Irlandii jest język polski.

4. Irlandia to kraj, który jako jedyny w Unii Europejskiej nie posiadał systemu kodów pocztowych (posiadały je jedynie Dublin i Cork), zmieniło się to dopiero niedawno, bo w lipcu 2015 roku.

5. Irlandzkie tablice rejestracyjne składają się z trzech grup znaków w kolejności: YY-CC-SSSSSS, gdzie: YY to rok pierwszej rejestracji samochodu, CC to nazwa hrabstwa i SSSSSS to kolejny numer pojazdu w danym roku w danym hrabstwie.

6. Najdłuższe nazwy miejscowości w Irlandii to Glassillaunvealnacurra oraz Muckanaghederdauhaulia, obydwie znajdujące się w hrabstwie Galway. Zanglizowane wersje tych irlandzkich miejscowości są prawie niemożliwe do wymówienia, Glassillaunvealnacurra a po irlandzku: Glas Oileán Bhéal na Cora, Muckanaghederdauhaulia po irladzku: Muiceanach idir Dhá Sháile.

7. Newgrange, grób korytarzowy, znajdujący się w hrabstwie Meath w Irlandii, został zbudowany około 3200 p.n.e., co oznacza, że jest o ponad 600 lat starszy od piramid w Gizie w Egipcie, a 1000 lat starszy niż Stonehenge!

8. Szacuje się, że 80 mln osób z irlandzkim pochodzeniem żyje po za granicami Irlandii, większość z nich to oczywiście Amerykanie. Irlandczyk James Hoban zaprojektował Biały Dom w Waszyngtonie. Przypuszcza się także, że połowa populacji Australii może mieć irlandzkie pochodzenie.

9. W wyniku referendum w maju 2015 irlandzkie społeczeństwo zadecydowało o możliwości brania ślubów wśród par jednopłciowych w Irlandii. Natomiast jeszcze nie tak dawno bo w roku 1995 również w wyniku referendum, dopuszczone zostały w Irlandii rozwody.

10. Irlandczycy są mistrzami opowieści, świetnie śpiewają i grają na wielu instrumentach, Irlandia wygrała aż siedem razy Eurowizje, a irlandzkie puby z muzyką na żywo to swoista tradycja. W Irlandii zdarzają się wsie w których nie ma  kościoła, ale takich bez pubu – po prostu nie ma! Najstarszy pub, Sean’s Bar powstał ponad 900 lat temu i znajduję się w samym sercu Irlandii w hrabstwie Westmeath.

11. W Irlandii jest wiele znanych na całym świecie browarów m.in Guinness, Smithwicks, oraz Harp Langer. Marka piwa Guinness jest największym przedsiębiorstwem piwowarskim na świecie. Jednak więcej Guinness`a sprzedawanego jest w Nigerii niż w Irlandii. To prawda: Irlandia jest trzecim co do wielkości rynkiem dla Guinnessa. Nigeria jest drugim, a Wielka Brytania pierwszym.

12. Irlandczycy kupują w sklepach  produkty rodzime, stąd na wielu produktach można znaleźć naklejkę „Buy me, I’m Irish”.

13. Mary Robinson to pierwsza kobieta prezydent Irlandii. Jej następczynią była Mary McAleese. Jest to jedyny przypadek, w świecie, w którym jedna kobieta prezydent został zastąpiona drugą.

14. Jedyną osobą, która otrzy­ma­ła zarówno Oscara i Nagrodę Nobla był Ir­land­czy­k, George Bernard Shaw, zdo­byw­ca Nagrody Nobla w dzie­dzi­nie li­te­ra­tu­ry w 1925 oraz Oscara za naj­lep­szy sce­na­riusz ad­ap­to­wa­ny w 1938.

15. Bloomsday, święto obchodzone 16 czerwca, jest upamiętnieniem życia irlandzkiego pisarza James`a Joyce`a, który to opisywał Guinnessa jako „wina Irlandii.”

16. Jedną z najbardziej popularnych audycji radiowych na irlandzkiej wsi jest od dawna codzienna transmisja lokalnych nekrologów. Nekrologi odczytywane są dwa razy dziennie w lokalnym radiu.

17. Wiele Irlandzkich nazwisk zaczyna się od “Mac” lub “O`” co oznacza odpowiednio “syn” i “wnuk ” w języku celtyckim. Najsłynniejsi posiadacze specyficznych irlandzkich nazwisk (postacie realne oraz literackie): Scarlett O’Hara, Bracia MacDonald – założyciele sieci restauracji, Dolores O’Riordan – wokalistka The Cranberries, Minerva MacGonagall – postać z serii o Harrym Potterze.

18. Irlandia ma czwarty pod względem wielkości stadion w Europie, po Camp Nou w Barcelonie, Wembley w Anglii i Estadio Santiago Bernabéu w Madrycie. Ten stadion to – Croke Park w Dublinie, siedziba Stowarzyszenia Gaelic Athletic, zmodernizowany w 2005 roku stadion może pomieścić  jednocześnie  82 000 widzów!

19. Lotnisko Shannon stało się, w 1947 roku, pierwszym na świecie bezcłowym lotniskiem.

20. Pierwsze na świecie wyścigi regat odbyły się w 1663 roku w Dublinie. Royal Cork Yacht Club został założony w 1720 roku i jest najstarszym klubem jachtowym na świecie. W Irlandii nie tylko wioślarstwo ale różne inne sporty wodne cieszą się dużym zainteresowaniem, jest tu gdzie uprawiać też surfing, żeglarstwo, nurkowanie, czy windsurfing. Irlandię ze wschodu na zachód –można przemierzyć kajakiem, dzięki kanałom, które powstały już 200 lat temu.

21. Z Irlandii wywodzi się święto Halloween. Początkowo nazywało się ono Samhain. W wyniku emigracji do Ameryki święto zostało zaszczepione na amerykańskim gruncie i zmienione powróciło do Europy. W Irlandii obchodzone jest bardzo hucznie. Więcej na ten temat tutaj: KLIK

22. Pierwszy dzień wiosny przypada w Irlandii 1 lutego. Według kalendarza pory roku zbiegają się dokładnie z początkiem miesięcy: lutego, maja, sierpnia i listopada. Więcej na ten temat tutaj: KLIK

23. Wtorek poprzedzający Środę Popielcową to w Irlandii Pancake Teusday – “Dzień Naleśnika”, jest to odpowiednik naszych Ostatków, tego dnia Polacy objadają się pączkami a Irlandczycy naleśnikami pod każdą postacią. Więcej na ten temat tutaj: KLIK

24. W Irlandii bardzo istotny jest drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia – St. Stephen’s Day, tego dnia rozdaje się  podarunki ludziom, z których usług korzysta się przez cały rok:  listonoszom, ludziom wywożącym śmieci, itp. Zwykle są to pieniądze, które dawniej nazywano prezentami na „Boxing Day” – od pudełek, w których je ofiarowywano. Więcej na ten temat tutaj: KLIK

25. W lecie 2007 roku, w Irlandii padało przez 40 dni z rzędu. Nawet przy irlandzkich standardach było to mokre lato. Od 24 sierpnia, padało w Irlandii przez 40 dni – spełniając stare irlandzkie przysłowie mówiące że: deszcz będzie padać przez 40 dni, jeśli pada deszcz w dniu Świętego Swithuna (biskup Winchesteru), jeśli jednak dzień 15 lipca będzie pogodny, to najbliższe czterdzieści dni będą suche.

 

 

Do napisania powyższego wpisu zainspirował mnie artykuł z portalu IrishCentral: www.irishcentral.com/culture/craic/top-ten-little-known-facts-about-ireland-ahead-of-the-gathering-2013-173265331-237761001.html

 

Please follow and like us:
error

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *