14 piosenek o miłości irlandzkich wykonawców

Jaki związek mają Walentynki z Irlandią? Otóż nie tylko Dzień Świętego Patryka i święto Halloween pochodzi z Irlandii ale również i Walentynki mają swój początek właśnie na Szmaragdowej Wyspie. Każdy wie, że Święty Walenty jest patronem zakochanych, ale nie każdy wie że jego ostatecznym miejscem spoczynku jest Dublin. Urna z prochami św. Walentego znajduje się w Dublinie, w kościele karmelitów na Whitefriar Street i jest do dziś miejscem pielgrzymek.

A dokładnie skąd się wzięły Walentynki i jaki ma to związek z Irlandią?

Bardzo ciekawie odpowiedział na to pytanie autor bloga → Dookoła Irlandii z Pendragonem – Blog firmowy PENDRAGON TOURS  we wpisie: around-ireland.blogspot.ie/2011/02/skad-sie-wziey-walentynkiktóry przytaczam poniżej, za zgodą autora.

“Patron zakochanych żył w III wieku w Rzymie. Panujący wówczas cesarz Klaudiusz II Gocki kazał go ściąć, ponieważ ksiądz Walenty miał zupełnie odmienne podejście do spraw miłości. Otóż cesarz Klaudiusz był przekonany, że kawalerowie są o wiele lepszymi legionistami niż żonaci więc zabraniał swoim poborowym żeniaczki. Z kolei Święty Walenty był zdania, że jeśli rzymski legionista chce przed pójściem na wojnę spędzić noc z ukochaną, to musi to być legalnie i z sakramentem. Dlatego w tajemnicy przed cesarzem udzielał zakochanym ślubów, na czym w końcu został przyłapany. W więzieniu czekając na topór kata sam się zakochał w córce strażnika, która przynosiła mu jadło.

Egzekucję wykonano 14 lutego 269 roku w Rzymie. Pozbawione głowy ciało męczennika złożono na cmentarzu św. Hipolita. W okolicach rzymskiego grobu św. Walentego powstawały przez kolejne wieki nowe budynki, domy i kościoły i w końcu trzeba było szczątki Walentego gdzieś przenieść. W tym właśnie czasie do Rzymu zawitał z wizytą pewien irlandzki karmelita, brat John Spratt. Sława jego porywających kazań sprawiła, że przyszli go wysłuchać najważniejsi ludzie w Rzymie. Brat Spratt stanął na wysokości zadania, a zachwyceni słuchacze zaczęli go obdarowywać cennymi upominkami, jak to wtedy było w rzymskim zwyczaju. Ówczesny papież Grzegorz XVI akurat zastanawiał się co zrobić ze świeżo odkopanymi prochami św. Walentego, relikwie męczennika jako prezent wydawały się w tej sytuacji całkiem dobrym rozwiązaniem.

Urna z prochami św. Walentego trafiła w ten sposób do Dublina, do jednego z ołtarzy wielkiego kościoła karmelitów na Whitefriar Street. Pięć lat później Irlandię zdziesiątkował Wielki Głód i ponad milion ludzi wyjechało z Irlandii. Tysiące osób zabierały wtedy ze sobą poświęcone przez braci karmelitów tradycyjne pierścienie Claddagh, pomagające pamiętać o miłości pozostawionej na Zielonej Wyspie. Św. Walenty wraz z Irlandczykami zaczął pojawiać się w różnych zakątkach świata. Jakieś sto lat potem zaczęły się w supermarketach pojawiać kartki z czerwonymi sercami, które stanowią jeden z atrybutów dzisiejszych Walentynek”.

Jeśli będziecie w Dublinie możecie uczcić Walentynki zapalając świeczkę na grobie Świętego Walentego.

Walentynki już za kilka dni, aby wprowadzić Was już teraz w odpowiedni nastrój, nawiązując przy tym oczywiście – do Irlandii, przygotowałam zestawienie największych przebojów – najpopularniejszych piosenek o miłości w wykonaniu najlepszych irlandzkich wokalistek, wokalistów i zespołów.

14 piosenek o miłości irlandzkich wykonawców

1. The Pogues – “Love You til the End”

2. U2 – “All I Want is You”

3. Sinead O’Connor – “Nothing Compares to You”

4. U2 – “With or Without You”

5. The Script – “For The First Time”

6. Van Morrison – “Crazy Love”

7. Enya – “Only Time”

8. Snow Patrol – “Signal Fire”

9. Westlife – “Unbreakable”

10. Glen Hansard and Marketa Irglova “Falling Slowly”

11. Bell X1 – “How Your Heart is Wired”

12. The Cranberries – “When You’re Gone”

13. The Corrs – “Only when I sleep”

14. Ronan Keating – “When You Say Nothing at All”

 

A jakie są Wasze ulubione piosenki o miłości? lub przeboje irlandzkich wykonawców?

Please follow and like us:
error

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *