14 piosenek o miłości irlandzkich wykonawców

Jaki związek mają Walentynki z Irlandią? Otóż nie tylko Dzień Świętego Patryka i święto Halloween pochodzi z Irlandii ale również i Walentynki mają swój początek właśnie na Szmaragdowej Wyspie. Każdy wie, że Święty Walenty jest patronem zakochanych, ale nie każdy wie że jego ostatecznym miejscem spoczynku jest Dublin. Urna z prochami św. Walentego znajduje się w Dublinie, w kościele karmelitów na Whitefriar Street i jest do dziś miejscem pielgrzymek.

A dokładnie skąd się wzięły Walentynki i jaki ma to związek z Irlandią?

Bardzo ciekawie odpowiedział na to pytanie autor bloga → Dookoła Irlandii z Pendragonem – Blog firmowy PENDRAGON TOURS  we wpisie: around-ireland.blogspot.ie/2011/02/skad-sie-wziey-walentynkiktóry przytaczam poniżej, za zgodą autora.

„Patron zakochanych żył w III wieku w Rzymie. Panujący wówczas cesarz Klaudiusz II Gocki kazał go ściąć, ponieważ ksiądz Walenty miał zupełnie odmienne podejście do spraw miłości. Otóż cesarz Klaudiusz był przekonany, że kawalerowie są o wiele lepszymi legionistami niż żonaci więc zabraniał swoim poborowym żeniaczki. Z kolei Święty Walenty był zdania, że jeśli rzymski legionista chce przed pójściem na wojnę spędzić noc z ukochaną, to musi to być legalnie i z sakramentem. Dlatego w tajemnicy przed cesarzem udzielał zakochanym ślubów, na czym w końcu został przyłapany. W więzieniu czekając na topór kata sam się zakochał w córce strażnika, która przynosiła mu jadło.

Egzekucję wykonano 14 lutego 269 roku w Rzymie. Pozbawione głowy ciało męczennika złożono na cmentarzu św. Hipolita. W okolicach rzymskiego grobu św. Walentego powstawały przez kolejne wieki nowe budynki, domy i kościoły i w końcu trzeba było szczątki Walentego gdzieś przenieść. W tym właśnie czasie do Rzymu zawitał z wizytą pewien irlandzki karmelita, brat John Spratt. Sława jego porywających kazań sprawiła, że przyszli go wysłuchać najważniejsi ludzie w Rzymie. Brat Spratt stanął na wysokości zadania, a zachwyceni słuchacze zaczęli go obdarowywać cennymi upominkami, jak to wtedy było w rzymskim zwyczaju. Ówczesny papież Grzegorz XVI akurat zastanawiał się co zrobić ze świeżo odkopanymi prochami św. Walentego, relikwie męczennika jako prezent wydawały się w tej sytuacji całkiem dobrym rozwiązaniem.

Urna z prochami św. Walentego trafiła w ten sposób do Dublina, do jednego z ołtarzy wielkiego kościoła karmelitów na Whitefriar Street. Pięć lat później Irlandię zdziesiątkował Wielki Głód i ponad milion ludzi wyjechało z Irlandii. Tysiące osób zabierały wtedy ze sobą poświęcone przez braci karmelitów tradycyjne pierścienie Claddagh, pomagające pamiętać o miłości pozostawionej na Zielonej Wyspie. Św. Walenty wraz z Irlandczykami zaczął pojawiać się w różnych zakątkach świata. Jakieś sto lat potem zaczęły się w supermarketach pojawiać kartki z czerwonymi sercami, które stanowią jeden z atrybutów dzisiejszych Walentynek”.

Jeśli będziecie w Dublinie możecie uczcić Walentynki zapalając świeczkę na grobie Świętego Walentego.

Drogowskaz wskazujący kościół karmelitów na Whitefriar Street w Dublinie (źródło: www.rareirishstuff.com)

Urna z prochami św. Walentego i ołtarz w kościele karmelitów na Whitefriar Street w Dublinie (źródło: http://www.irishcentral.com)

Zdjęcie zrobione w The Music Vault w Carlow

Walentynki już za kilka dni, aby wprowadzić Was już teraz w odpowiedni nastrój, nawiązując przy tym oczywiście – do Irlandii, przygotowałam zestawienie największych przebojów – najpopularniejszych piosenek o miłości w wykonaniu najlepszych irlandzkich wokalistek, wokalistów i zespołów.

14 piosenek o miłości irlandzkich wykonawców

1. The Pogues – „Love You til the End”

2. U2 – „All I Want is You”

3. Sinead O’Connor – „Nothing Compares to You”

4. U2 – „With or Without You”

5. The Script – „For The First Time”

6. Van Morrison – „Crazy Love”

7. Enya – „Only Time”

8. Snow Patrol – „Signal Fire”

9. Westlife – „Unbreakable”

10. Glen Hansard and Marketa Irglova „Falling Slowly”

11. Bell X1 – „How Your Heart is Wired”

12. The Cranberries – „When You’re Gone”

13. The Corrs – „Only when I sleep”

14. Ronan Keating – „When You Say Nothing at All”

 

A jakie są Wasze ulubione piosenki o miłości? lub przeboje irlandzkich wykonawców?

Please follow and like us:

Post Author: admin

20 thoughts on “14 piosenek o miłości irlandzkich wykonawców

  ~Kaśka - Poligon Domowy

  (2016-02-08 - 13:32)

  jak tylko wstanie mój syn zrobimy sobię mają przytulaskową dyskotekę.
  dzięki za ten zbiór, chyba nie znam żadnej z tych piosenek

  ~Jolanta Jakubczyk

  (2016-02-08 - 13:37)

  Nie miałam pojęcia, że ci wszyscy wykonawcy pochodzą z Irlandii. Zdziwiłam się. Tak samo jak faktem, że relikwie św. Walentego są w Dublinie. Mało się mówi o tym kościele w porównaniu z katedrą św. Patryka.

  ~Dorota Dorkita

  (2016-02-08 - 15:51)

  Myśli się, że Walentynki pochodzą z Ameryki ale pochodzi tylko ich komercyjna część. Historia św Walentego miała miejsce w Europie. Ci co opuścili Irlandię po epidemi i roznieśli tą wieść po świecie to musiało minąć wiele wieków zanim będzie możliwe dotarcie do Ameryki. Większość piosenek jest mi dobrze znana. Utwów nr 14 Ronana Keatings szczególnie kojarzy mi się z miłością, ale mojego brata. Właśnie tą piosenkę wraz z narzeczoną wybrali na pierwszy taniec na swoim ślubie.

  ~Szydełkowa pasja Kaśki

  (2016-02-08 - 15:58)

  Nie lubię tego święta, ale ciesze się, że poznałam jego historię. A co do piosenek, fajnie było sobie niektóre przypomnieć :). Pozdrawiam

  ~I'm a young wife

  (2016-02-08 - 16:16)

  Świetne zestawienie! Osobiście baaaardzo lubię Walentynki i zawsze ten dzień obchodzę z radością. 1,3,8, 12 – moi faworyci, uwielbiam te piosenki! Wygrywa jedynka ze względu na „PS Kocham Cię” – zarówno film jak i książka są genialne 😉

  ~Królowa Karo

  (2016-02-08 - 16:31)

  Nie miałam pojęcia, że św. Walenty i Walentynki są związani z Irlandią. Fajna ciekawostka!

  ~Pokoloruj Życie

  (2016-02-08 - 17:49)

  Moja ulubiona to Enya. Słucham namiętnie jej utworów 🙂

  ~EMdżik

  (2016-02-08 - 18:04)

  Znałam historię o św. Walentym, ale nie miałam pojęcia o drugiej części tej historii. Ciekawy post i świetne piosenki! 😉

  ~Agnieszka Wieczorek

  (2016-02-08 - 20:11)

  Ciekawa ta historia o św. Walentym, nie znałam je 🙂 Za yo większość piosenek dobrze kojarzę 🙂

  ~panienka aka

  (2016-02-09 - 13:31)

  Po piosence The Pogues – Love you till the end i filmie PS Kocham Cię zauroczyłam się Irlandią. Film jak i piosenka idealne pasują w wystrój walentynkowej aury.

  ~Anszpi Pisze

  (2016-02-10 - 13:29)

  Chętnie posłucham tych piosenek 🙂

  ~Dotee

  (2016-02-10 - 13:32)

  Z tych co podałaś chyba U2 najbardziej lubię:) Z tym, że chyba niekoniecznie piosenki o miłości – taka jakaś nieromantyczna jestem 😀

  ~amelushka

  (2016-02-10 - 22:09)

  Większość z nich znam i lubię, ale co do niektórych, nie miałam pojęcia, że pochodzą z Irlandii. Dobrze wiedzieć;-) Ach, ten post przypomniał mi niektóre piosenki, które uwielbiam. Najwyższa pora je odświeżyć.

  ~KasiaMaszkowska

  (2016-02-11 - 11:38)

  Ojej ile pięknych piosenek, o niektórych z nich zapomniałam a tak kiedyś uwielbiałam ich słuchać. Dziękuję za ich przypomnienie :*

  ~wolnaprzestrzen

  (2016-02-11 - 11:46)

  Nie wiedziałam, że Ci wykonawcy pochodzą z Irlandii. Tyle miłych dla ucha przebojów w jednym miejscu. Wszyscy piszą o Walentynkach, ale Twój wpis jest oryginalny 🙂

  ~Ania

  (2016-02-11 - 11:54)

  Fajnie, że jest kilka piosenek, których wcześniej nie znałam.

  ~Save the Magic Moments

  (2016-02-14 - 12:50)

  Snow Patrol <3
  Szczerze mówiąc nigdy się tym wcześniej nie interesowałam, więc dla mnie bardzo ciekawa historia. Nie sądziłam, że Walentynki wyszły z Irlandii, zawsze mi się zdawało, że to święto czysto amerykańskie.

  ~kwiatostan

  (2016-02-14 - 12:52)

  Fajne zestawienie, miło sobie poprzypominać pewne piosenki 😉

  ~kwiatostan

  (2016-02-14 - 12:57)

  Miło sobie przypomnieć niektóre piosenki 🙂

  ~Ela Lis

  (2016-02-15 - 21:21)

  O pochodzeniu święta St. Patrick’s Day oraz Halloween wiedziałam! Ale nie przypuszczałam że Walentynki również są związane z Irlandią! Mieszkam od kilku lat na Zielonej Wyspie ale nigdy wcześniej o tym nie słyszałam! Dobrze wiedzieć 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *