12 Najważniejszych Atrakcji Miasta Carlow

Miasto Carlow (irl. Ceatharlach) – “Miasto czterech Jezior”, stolica hrabstwa Carlow położone jest u zbiegu rzek Barrow i Burrin. Miasto ma bogatą historią sięgająca czasów Normanów.

Każdy kto będzie miał okazję choć raz odwiedzić miasto Carlow powinien zobaczyć jego najważniejsze atrakcje, którymi są:

1. Carlow Castle

Carlow Castle jest jednym z najwcześniejszych kamiennych zamków w Irlandii, został zbudowany przez Williama de Marshall – hrabiego Pembroke i Pana Leinster między 1207 i 1213 roku na początku XIII wieku. Dziś z tej niegdyś imponującej twierdzy pozostały jedynie dwie baszty obronne oraz fragmenty murów.

Więcej na temat Carlow Castle kliknij tutaj.

2. Liberty Tree

Liberty Tree jest pomnikiem upamiętniającym ponad 640 rebeliantów, którzy zginęli 25 maja w 1798 roku w Bitwie w Carlow. Jest to fontanna, w środku której jest konstrukcja w kształcie drzewa, ze szkieletami trzymającymi się pni i gałęzi.

Więcej na temat Liberty Tree kliknij tutaj.

3. Carlow Cathedral

Katedra zbudowana w stylu neogotyckim, zaprojektowana przez architekta Tomasza Cobdena, została zbudowana w 1833 roku. Znana jest szczególnie ze swojej pięknej wysokiej wieży, co czyni ją jednym z najwyższych punktów w mieście. Wieża ma 46 metrów wysokości, a jej wygląd był inspirowany sukiennicami w Burges w Belgii.

Więcej na temat Carlow Cathedral kliknij tutaj.

4. Saint Patrick’s College

Carlow College znany lokalnie jako Saint Patrick’s College, założony został w 1782 roku przez dr James`a Keefe oraz katolickiego biskupa Kildare i Leighlin, jego współ-adjutora Biskupa Daniela Delany otwarty dla studentów w 1793 roku. Obecnie kształci się w nim ponad 700 osób zarówno świeckich jak i duchownych.

Więcej na temat Carlow College kliknij tutaj.

5. VISUAL Centrum Sztuki Współczesnej & The George Bernard Shaw Theatre

Usytuowane jest w samym centrum miasta Carlow, zajmuje powierzchnię 3130 m², znajdują się tu m.in. – galeria, teatr, restauracja, bar, księgarnia. Jest to największa przestrzeń wystawiennicza dla współczesnej sztuki wizualnej w kraju. Odbywają się tu liczne wystawy  lokalnych, krajowych i międzynarodowych artystów.

Więcej na temat VISUAL kliknij tutaj

6. Carlow Courthouse

Gmach sądu w Carlow jest powszechnie uważany za jeden z najlepszych przykładów architektury starożytnej Grecji w Irlandii, został zbudowany na przykładzie świątyni Llissus w Atenach. Budynek sprawia wrażenie świątyni z ośmioma jońskimi kolumnami ustawionej na wysokim cokole. Został zaprojektowany w końcu 1820 roku przez znanego architekta Willama Morrisona.

Więcej na temat Carlow Courthouse kliknij tutaj.

7. Carlow County Museum

Carlow County Museum to najnowsze County Museum w Irlandii, otwarto je w 2012 roku. Mieści się ono w dawnym klasztorze Presentation. Muzeum posiada cztery sale wystawowe, w dwu większych mieści się stała kolekcja, a dwie mniejsze są wykorzystywane do wystaw czasowych.Wciąż rosnące zbiory muzeum zawierają już ponad 5000 eksponatów. Szczególnie polecana wśród eksponatów jest wspaniała XIX -wieczna ambona z Katedry Carlow, która została m.in. umieszczona przez Irish Times w: „Historia Irlandii w 100 obiektach”.

Więcej na temat Carlow County Museum kliknij tutaj.

8. River Barrow (riveside)

Barrow to druga najdłuższa rzeka w Irlandii (po rzece Shannon), ma  192 km, wypływa ze  źródła w Glenbarrow w górach Slieve Bloom w Midlands, a uchodzi  do morza. Malownicze brzegi rzeki Barrow oferują wiele atrakcji dla odwiedzających – od spacerów lub rowerowych wycieczek wzdłuż dziewiczych brzegów, do połowu czapli i zimorodków oraz wędkarstwa, żeglarstwa i wioślarstwa.

Więcej na temat rzeki Barrow kliknuj tutaj.

9. Carlow Town Park

Najbardziej znany i popularny park miejski w Carlow. Carlow Town Park zajmuje ponad dwanaście hektarów otwartej przestrzeni, nad brzegiem rzeki Barrow. Najbardziej charakterystyczną częścią tego parku jest plac zabaw dla dzieci, którego projekt był przedmiotem międzynarodowego konkursu.

Więcej na temat Carlow Town Park kliknij tutaj

10. Croppies Grave

Croppies Grave jest zabytkiem narodowym o dużym znaczeniu historycznym. Jest to ostatnie miejsce spoczynku ponad 640 Zjednoczonych Irlandczyków, którzy zginęli 25 maja 1798 roku podczas walki o niepodległość Irlandii z Anglią w bitwie w Carlow.

Więcej na temat Croppies Grave kliknij tutaj.

11. St. Mary`s Church of Ireland

St. Mary`S Church of Ireland znajduję się w miejscu które od wieków miało duże znaczenie religijne, w 634 roku było tu Opactwo St. Mary i bardzo stary kościół. Obecny budynek pochodzi z początku XVIII wieku, a jego wieżę dobudowano w 1834 roku, w trakcie kapitalnego remontu nadzorowanego przez architekta Tomasza Cobdena. Kościół ten jest najwyższym budynkiem w Carlow. Wieża ma 210 metrów wysokości.

Więcej na temat St. Mary`S Church of Ireland kliknij tutaj

12. Carlow Town Hall

Od ponad 120 lat budynek ten pełni funkcje centralnej administracji samorządowej w Carlow. Carlow Town Hall czyli Ratusz został zbudowany według planów architekta Williama Hague i oficjalnie otwarty w marcu 1886 roku.

Więcej na temat Carlow Town Hall kliknij tutaj.

Wszystkie w/w atrakcje są zlokalizowane bardzo blisko siebie, co widać na poniższej mapce.

Mieszkam w Carlow już dziewięć miesięcy, miasteczko Carlow poznałam bardzo dobrze, uważam że jest atrakcyjne pod względem turystycznym i warte odwiedzenia. Oprócz wymienionych powyżej dwunastu najważniejszych moim zdaniem atrakcji Carlow ma swój uroczy klimat małego irlandzkiego miasteczka, tętni życiem, można miło spędzić czas w licznych pubach i kawiarniach lub na zakupach 🙂

Mam nadzieję że ten wpis zachęci Was do odwiedzenia stolicy hrabstwa Carlow 🙂

Please follow and like us:
error

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *