10 Filmów z Irlandią w tle

 

Post pt.: 7 Filmów z Irlandią w tle który opublikowałam w styczniu 2016 roku, cały czas cieszy się dużym zainteresowaniem. Jest jednym z najczęściej odwiedzanych postów na blogu. Przedstawione w nim najlepsze i najpopularniejsze w ostatnich latach, filmy z Irlandią w tle, w których można podziwiać Irlandię i jej wspaniałe krajobrazy to: Oświadczyny po irlandzku (ang. Leap Year), Ondine, P.S. Kocham cię (ang. P.S. I Love You), Once, Nic osobistego (ang.: Nothing Personal), Love Rosie oraz Calvary.

Od tamtej pory obejrzałam mnóstwo filmów, zwracając szczególna uwagę na filmy które mają jakiś związek z Irlandią lub zostały nakręcone w Irlandii. W ten sposób powstało moje kolejne zestawienie najciekawszych dziesięciu filmów z Irlandią w tle, jakie ostatnio obejrzałam. A nawet niedawno odwiedziłam jedno z miejsc, w którym powstały dwa z niżej wymienionych filmów, czyli Inistioge – „filmowa” wioska w Hrabstwie Kilkenny.

 

10 Filmów z Irlandią w tle

 

1. Wdowy (ang. Widow`s Peak)

Film w reżyserii Johna Irvinga z 1994 roku, w gwiazdorskiej obsadzie: Mia Farrow, Joan Plowright, Natasha Richardson.

Lata 20. Jedno z małych prowincjonalnych miasteczek położone w przepięknej okolicy Kilshannon. W willowej dzielnicy zwanej Wdowim Wzgórzem mieszka Doyle Canninhan, najważniejsza postać w miasteczku, sprawująca nad wszystkim swoistą opiekę. Spokojna i nieco senna mieścina zmieni się, gdy pojawi się tu Edwina Broowne, Angielka wychowana w Ameryce, wdowa po oficerze, który zginął na wojnie. Angielka wejdzie w konflikt z nietypową mieszkanką, starą panną Catherine O’Hare. Trzy świetne portrety kobiece, aura tajemnicy, połączenie humoru i napięcia gwarantują doskonałą zabawę podczas oglądania filmu.

Film był kręcony w Ballyknockan i Lackan (Hrabstwo Wicklow) oraz w Inistioge (Hrabstwo Kilkenny).

 

 

 

2. W kręgu przyjaciół (ang. Circle of Friends)

Film w reżyserii Pat O’Connor z 1995 roku, w gwiazdorskiej obsadzie: Minnie Driver, Chris O’Donnell, Colin Firth.

Opowieść o życiu, miłościach i zdradach trzech irlandzkich kobiet – Bennie, Eve i Nan po tym jak wstąpiły do dublińskiego uniwersytetu Trinity College. Bennie jak się zdawało szybko znalazła idealnego partnera, Jacka, ale wydarzenia, które nastąpiły, szybko zburzyły jej szczęście.

Zdjęcia do filmu kręcone były w Dublinie (hrabstwo Dublin), Inistioge, Kilkenny i Thomastown (hrabstwo Kilkenny) w Irlandii.

 

 

 

3. Hrabia Monte Christo (ang. The Count of Monte Cristo)

Film z 2002 roku, przedstawia dramatyczne losy młodego marynarza, Edmunda Dantesa (James Caviezel) który zakochuje się w pięknej Mercedes (Dagmara Domińczyk). Jego najbliższy przyjaciel Fernand (Guy Pearce), który również kocha Mercedes, chce pozbyć się rywala. Wskutek fałszywego oskarżenia Edmond zostaje skazany na dożywocie i wtrącony do lochów zamku If. Dzięki splotowi okoliczności nie tylko udaje mu się po czternastu latach zbiec z więzienia, ale też zdobyć ogromne bogactwa. Wyrwawszy się na wolność, przyjeżdża do Paryża, gdzie jako hrabia Monte Christo rozpoczyna dzieło zemsty na swoich wrogach.

Film kręcono w Bray, Dublinie, Duncannon, Enniskerry, Powerscourt (Irlandia) i w Blue Lagoon i Crystal Lagoon (Malta).

 

 

 

4. Pozew o miłość (ang. Laws of Attraction)

Film w reżyserii Petera Howitt z 2004 roku, w rolach głównych: Julianne Moore i Pierce Brosnan. Adwokaci – Daniel (Pierce Brosnan) i Audrey (Julianne Moore) – są specjalistami od spraw rozwodowych. Para często spotyka się w sądzie, ale najczęściej po przeciwnych stronach barykady. Jednak częste przebywanie ze sobą sprawia, że zaczynają darzyć się coraz większą sympatią. Po kolejnym procesie budzą się rano jako mąż i żona. 

Film kręcono w Bray, Kiltegan i Dublinie (Irlandia) oraz w Nowym Jorku (Nowy Jork, USA).

 

 

 

5. Król Artur (ang. King Artur)

Film z 2004 roku, w rolach głównych: Clive Owen i  Keira Knightley. Akcja filmu dzieje się w V wieku naszej ery, w czasach kiedy nadchodzi kres zachodniej części Cesarstwa Rzymskiego. Siedmiu zasłużonych rycerzy Okrągłego Stołu wraca z trudnej 15-letniej misji po obiecaną wolność. Niestety, dostają kolejne, ale ostatnie już zadanie. Muszą dotrzeć do pewnego dostojnika przed Saksonami. Całkiem przypadkowo odnajdują młodą dziewczynę – Ginewrę z plemion Piktów i Celtów, walczących z okrutnymi Saksonami. Usiłuje ona przekonać Artura o niszczącej potędze Rzymu i namówić do walki przeciwko Saksonom. Jednak to oznaczałoby przyłączenie się do czarodzieja Merlina, którego Artur obwinia o śmierć własnej matki. Ostatecznie Artur decyduje się walczyć przeciwko Saksonom. Zdaje sobie jednak sprawę z tego, że będzie musiał poświęcić życie swoich ludzi.

Film kręcono w Bray, Ballymore Eustace, Enniskerry, Roundwood, Dublinie (Irlandia), Llanddeusant (Walia, Wielka Brytania), Iver Heath i rezerwacie Burnham Beeches (Anglia, Wielka Brytania).

 

 

 

6. Blask tęczy (ang. A Shine of Rainbows)

Film z 2009 roku,na podstawie powieści Lillian Beckwith “A Shine of Rainbows”. Tomas to wrażliwy i nieśmiały ośmiolatek. Mieszka w sierocińcu – smutny, samotny i bez przyjaciół. Zostaje adoptowany przez Maire O’Donnell, piękną, pełną życia kobietę. Jej pogoda ducha potrafi rozświetlić największy mrok, a także serce Tomasa. Maire przywozi chłopca na rodzinną Corrie – malowniczą wyspę u wybrzeży Irlandii. Tam przedstawia go swemu mężowi, który nie ukrywa rozczarowania chłopcem.

Zdjęcia do filmu były kręcone w Inishowen, na półwyspie Inishowen Peninsula, na przylądku Malin Head, w Malin, Letterkenny (Irlandia) i w Bushmills (Irlandia Północna, Wielka Brytania). 

 

 

 

7. Klub Jimmy`ego (ang. Jimmy`s Hall)

Film w reżyserii Kena Loach z 2014 roku, Barry Ward jako James “Jimmy” Gralton. Niewielkie miasteczko w walczącej o niepodległość Irlandii. Tytułowy Jimmy wraca po latach z wielkiego, nowojorskiego świata w swoje rodzinne strony. Za namową młodszych mieszkańców oraz własnej potrzeby ożywienia tej tradycjonalistycznej mieściny reaktywuje klub – tytułowy “Klub Jimmy’ego”. Klub, gdzie poza dobrą zabawą można porozmawiać również o polityce.

Zdjęcia do filmu realizowano w Sligo, Drumsna oraz na terenie parafii Killanummery (Irlandia).

 

 

 

8. Brooklyn

Film z 2015 roku, w roli głównej Saoirse Ronan. Lata 50. XX wieku. Eilis Lacey, młoda dziewczyna z Irlandii, opuszcza rodzinny kraj i wyrusza do Ameryki, by szukać szczęścia w Nowym Jorku. Początkowa tęsknota za domem mija, gdy w życiu Eilis pojawia się mężczyzna, a wraz z nim pierwsza miłość i romantyczne uniesienia. Wkrótce jednak przeszłość daje o sobie znać i Eilis musi dokonać dramatycznego wyboru między dwoma krajami i dwoma stylami życia.

Zdjęcia do filmu były kręcone w Nowym Jorku (Nowy Jork, USA), Montrealu (Kanada), Dublinie, Enniscorthy, Curracloe i hrabstwie Wicklow (Irlandia).

 

 

 

9. Lobster

Film z 2015 roku, w roli głównej Colin Farrell. W świecie niedalekiej przyszłości nikomu nie wolno być samemu. Samotność rodzi niepotrzebny zgiełk. Zgodnie z zaleceniem władz miasta (The City), samotni trafiają do Hotelu. Miejsca, w którym spotkają innych samotnych. To tu w ciągu 45 dni powinni znaleźć partnera. Jeśli nie uda im się odszukać miłości, pod postacią zwierząt trafią do Lasu. Tam sami będą musieli walczyć o przetrwanie.

Zdjęcia do filmu były kręcone w Dublinie, Sneem, Dromore i Kenmare (Irlandia).

 

 

 

10. Przeklęci (ang. The Lodgers)

Film z 2018 roku. Po tragicznej śmierci rodziców Rachel i jej brat bliźniak – Edward samotnie zamieszkują mroczną posiadłość Loftus Hall. Według lokalnej legendy jest to dom przeklęty, nawiedzony przez dawnych mieszkańców – The Lodgers. Rodzeństwo musi przestrzegać określonych reguł, żeby uniknąć okrutnej kary i przeżyć. Pomimo ostrzeżeń Simon, zakochany w Rachel chłopak, chce odkryć prawdę o klątwie ciążącej na rodzinie. Kiedy przekracza próg domu, uruchamia lawinę śmiertelnych zdarzeń.

Zdjęcia do filmu były kręcone w Loftus Hall – jest to posiadłość w południowej Irlandii, która uważana jest za najbardziej nawiedzone miejsce w kraju. Położony na półwyspie Hook Head, Loftus Hall został wzniesiony w XIX wieku przez barona Loftus. Miejsce to jest owiane ponurymi legendami o niewytłumaczalnych zjawiskach paranormalnych, do których dochodzi na jego terenie. Zdjęcia do filmu były kręcone także w Zamku Johnstown, opactwie Tintern i wiosce Clongeen w Hrabstwie Wexford w Irlandii.

 

 

 

[Opisy filmów na podstawie filmweb.pl]

Please follow and like us:
error

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *